Významní rodáci a občané
Narodil se 19. června 1917 v Doubravici, v rodině prozatímního správce školy Františka Žáby a jeho manželky Anny. Po královéhradeckém gymnáziu studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor klasická filologie. Kvůli uzavření českých vysokých škol v roce 1939 dokončil svá studia až v roce 1949. Po druhé světové válce se věnoval egyptologii. Stal se docentem (1954) a profesorem (1959) egyptologie. Od roku 1960 byl ředitelem Českého egyptologického ústavu v Praze.
Karel Ježek – řídící učitel, sokol, spolupracovník výsadku Silver A, popravený za heydrichiády
Narodil se 29. května 1902 ve Dvoře Králové n. L. Od dětství chodil do skautu, pak zcela přešel k Sokolu. Po maturitě na gymnáziu studoval učitelství v Praze a na Učitelském ústavu v Hradci Králové. Nejprve učil na chlapecké škole v Josefově, pak v Semonicích a na jednotřídce v Máslojedech. Od 1. února 1928 začal učit na trojtřídní škole v Doubravici. V červenci téhož roku se v Hoříněvsi oženil s Marií Skořepovou, s níž se seznámil již v době učitelování v Máslojedech. V roce 1929 se Ježkovým narodila dcera Jiřina. Karel Ježek byl velmi aktivní, vedle práce učitele cvičil v Sokole žáky, dorostence i muže, režíroval ochotnické divadlo.
Po německé okupaci se Karel Ježek zapojil do sokolské odbojové organizace Jindra, konkrétně do skupiny S 21 B pod vedením učitele z Malých Svatoňovic Josefa Schejbala. Skupina spolupracovala s výsadkem Silver A. Karel Ježek měl v červnu 1942 za úkol přichystat v sokolském táboře v lese u Doubravice úkryt pro radistu Jiřího Potůčka. K jeho přesunu ale již nedošlo, protože Potůčkův provizorní úkryt na usedlosti Antonína Burdycha byl vyzrazen a Potůček uprchl. 2. července 1942 Karla Ježka odvedlo gestapo, a to přímo z vyučování, před zraky vyděšených žáků a bez rozloučení s rodinou. Popraven byl 9. července 1942 na pardubickém Zámečku, jeho tělo bylo spáleno v krematoriu a popel vysypán do Labe.
Sokolské tábořiště, které z jeho podnětu vzniklo v lese Lísku u Doubravice, nese po něm jméno - Ježkov.